Ništa prostor ne može učiniti toliko posebnim, toplim i bezvremenskim kao nameštaj od drveta. Zahvaljujući izuzetnim mogućnostima završne obrade drveni nameštaj se jednostavno uklapa u svaki stil enterijera – od rustičnog i klasičnog do savremenog, minimalističkog i skandinavskog stila. Drveni nameštaj pored toga što daje luksuznu notu vašem prostoru, odlikuje se trajnošću i funkcionalnošću. Kako je reč o prirodnom materijalu, drveni nameštaj potrebno je na adekvatan način održavati kako bi što duže zadržao sve karakteristike koje ga čine tako posebnim – boja, sjaj i kvalitet. U nastavku teksta pročitajte 7 jednostavnih načina da održavate drveni nameštaj u svom životnom ili radnom prostoru, tako da što duže odoli zubu vremena.
1. Poliranje
Drveni nameštaj možete održavati njegovim redovnim poliranjem. Profesionalno poliranje drveta od strane stručnjaka se preporučuje jednom godišnje, međutim, ovo možete sasvim jednostavno obaviti i sami. Prilikom poliranja nemojte koristiti sredstva koja sadrže kiseline, jer ćete dobiti suprotne efekte, odnosno mogu dovesti do bržeg propadanja drveta.
Za poliranje drvenog nameštaja možete koristiti laneno ulje, vosak ili bademovo mleko. Postupak poliranja podrazumeva da na drvenu površinu stavite nekoliko kapi pomenutih sredstava, koje zatim mekom, suvom krpom utrljate u drvenu površinu.
2. Pravilno i redovno čišćenje
Nakupljanje prašine na drvenim površinama, takođe doprinosi njihovom bržem habanju. Zbog toga je redovno i pravilno čišćenje preduslov lepote i dugotrajnosti drvenog nameštaja. Prilikom čišćenja drveta preporučuje se da koristite čistu, suvu ili blago nakvašenu krpu. Ukoliko je krpa mokra potrebno je da je dobro iscedite i da površinu obavezno prebrišete i suvom krpom ili ubrusom.
Kada čistite drveni nameštaj trebalo bi da izbegavate jaka sredstva za čišćenje jer mogu oštetiti završnu obradu. Ako se suočavate sa tvrdokornim mrljama, najbolji način je da umočite krpu u vodu koja sadrži blago sredstvo za pranje suđa i da zatim nežnim pokretima uklonite fleku.
3. Korišćenje podmetača na drvenim stolovima
Složićemo se da niko od nas ne može baš svaki put da stavi podmetač pre nego što spusti nešto na drveni sto. Ali, ako vam kažemo da drvo ne trpi toplotu ili hladnoću naše šolje, čaše ili šerpe sigurni smo da ćete više brinuti o korišćenju podmetača.
Takođe, voda često ostavlja fleke na drvetu, koje se kasnije teško skidaju. Naročito, ako stalno spuštate mokru čašu bez podmetača. Jedan od načina da uklonite ovakve fleke od vode, koje narušavaju lepotu vašeg drvenog nameštaja je da premažete ta mesta pastom za zube ili sodom bikarbonom, te da pređete navlaženom krpom i ostavite da se površina osuši.
4. Uklanjanje mrlja odmah po nastanku
Najbolji način za održavanje drvenog nameštaja je da ne čekate da se fleke skore jer to zahteva grublji tretman čišćenja i jača sredstva koja mogu dovesti do oštećenja završne obrade. Zato vam savetujemo da sve fleke čistite odmah po njihovom nastanku jer će tako drvena površina ostati neoštećena.
Fleke od hrane i pića se skidaju nešto lakše, čak i kada se osuše. Ali, ako vam kapne mastilo, boja ili neka slična supstanca savetujemo vam da pomešate kašiku sode bikarbone sa malo vode, te da dobijenu pastu utrljate na mrlje.
5. Drveni nameštaj i jaka svetlost
Sigurno ste već primetili da drveni nameštaj koji dugo stoji na jakoj svetolosti vrlo brzo promeni svoju boju. Prema tome, trudite se da zaštitite svoj nameštaj od direktne izloženosti jakoj svetolosti kad god je to moguće. Na ovaj način, održaćete svoj nameštaj sjajnim i očuvanim kao da je tek kupljen.
6. Lakovi i sprejevi za drvo
Danas su u prodaji dostupni različiti komercijalni lakovi, sprejevi i kreme za drvo koje sadrže silikon i naftne destilate koji bi trebalo da vrate sjaj i pruže adekvatnu zaštitu drvenom nameštaju. Međutim, ovi preparati su često previše agresivni, te preporučujemo da ih ne koristite prečesto i u većim količinama. Takođe, ukoliko ih naneste previše mogu stvoriti lepljiv i masan trag.
7. Izbegavajte kvašenje
Kao što znate drvo ne voli vodu. Voda smanjuje lepotu i trajnost drvenog nameštaja jer stvara pukotine koje doprinose njegovom bržem propadanju. Prema tome, trudite se da svoj drveni nameštaj ne izlažete prečestom prosipanju vode, kiši i drugim do načinima kvašenja. A ukoliko do toga dođe, obavezno osušite sto pre nego što drvo upije vodu.
Drveni nameštaj u enterijeru - Za kraj
Bilo da ste ponosni vlasnik drvenog nameštaja ili tek planirate da unesete drvo u svoj dom, primenom ovih jednostavnih saveta sasvim sigurno će te uživati u prijatnom ambijentu koji može da stvori samo drvo u enterijeru.
Posetite našu online prodavnicu ovde i pronađite najbogatiji asortiman kvalitetnog drvenog nameštaja za luksuzan i moderan životni prostor. A ukoliko su vam potrebni dodatni saveti kako da pravilno održavate svoj nameštaj kontaktirajte nas i naši stručnjaci će rado podeliti svoje znanje sa vama.